A szóban forgó csóró, ám ügyes kezű festőt megkereste egy John Drewe nevű csaló, és rávette, hogy készítsen másolatokat nagy 20. századi festők műveiről, de felejtse el a hamisítvány szót. A piac nem szereti. Drewe ugyanis az elkészült műveket eredetiként tervezte piacra dobni. Nem is akárhogy: mindegyiknek gyártott (vagy levéltárakból, archívumokból lopott) provenienciát azaz „történelmet”, amivel eredetiségüket bizonyította. Ipari mennyiségben hamisított leveleket, katalógusokat, műkereskedői számlákat, nyugtákat – mindent, amivel igazolni tudta a mű előéletét. Szépen haladtak: az évek múltával egyre több műgyűjtő falán lógott hamisítvány, egyre több műkereskedésben kínálták, mit sem sejtve, és nemegyszer neves aukciós házak árverezték a Myatt-műveket.
Soha egyetlen gyűjtő, kutató, galéria tulajdonos, művészettörténész nem fogott gyanút. Nem is buktak volna le, ha Drewe nem húzza ki a gyufát a feleségénél. A megcsalt asszonyt egy mozdulattal véget vetett a virágzó bisznisznek: besétált a rendőrségre, és feljelentette.
Ezzel azonban csak a hamisításnak szakadt vége, a bizonytalanságnak nem. Sőt, az csak most vette kezdetét. Becslések szerint ugyanis kb. kétszáz hamis festmény került a piacra, úgy 1,8 millió font értékben. Ettől kezdve senki nem tudhatta biztosan hamisat vesz-e, vagy igazit. Ki meri állítani és tudja bizonyítani egy, a piacon újra felbukkanó Picassóról, hogy Myatt „műve”?! Hogy papírjai vannak? Talán az is hamisítvány. Vagy mégsem? Hisz eddig is átment számtalan szakértő és művészettörténész rostáján. Na ja, a hamisak is…
Hozzáértők szerint mindennek a hátterében a pénz áll – ami valljuk be, nem hangzik korszakos felfedezésnek. Ám itt szinte laboratóriumi körülmények között modellezhető a dolog. Nagy festők, nagy nevek, nagy pénzek … senki nem kérdez, nem feszeget, nem kapargat – senkinek nem érdeke.
Mind a mai napig senki nem tudja, mi lehet a megoldás. Ötlete is csak Andy Warholnak volt. Szerinte sokkal egyszerűbb lenne, ha a gazdag gyűjtők nem lennének sznobok, és a festmények helyett egyszerűen a pénzt akasztanák ki a falra…. Azért persze ő se nagyon forszírozta ezt a dolgot: iszonyatos összegeket kaszírozott a portréiért, és egy megrendelőinek se említette, hogy jobb helye lenne a pénznek falon….
Illusztráció ínyenceknek: egy valódi másolat. (A fentiek fényében nem kizárt, hogy hamisítvány!)